Official website of the New England Patriots

replay
Replay: Patriots Unfiltered Fri Apr 16 - 12:00 AM | Sun Apr 18 - 11:59 PM

Combine Results: Day Six

Group 10 (DB) -- Top 10 Results: 40-Yard Dash
1. Chris Houston Arkansas 4.32
2. LaRon Landry LSU 4.35
3. Leon Hall Michigan 4.39
T-4. Anthony Arline Baylor 4.43
T-4. Travarous Bain Hampton 4.43
6. David Irons Auburn 4.44
T-7. Tarell Brown Texas 4.45
T-7. C.J. Gaddis Clemson 4.45
T-7. Michael Griffin Texas 4.45
10. Fred Bennett South Carolina 4.46

Group 11 (DB) -- Top 10 Results: 40-Yard Dash
T-1. Jonathan Wade Tennessee 4.36
T-1. Eric Wright UNLV 4.36
T-3. Marcus McCauley Fresno St. 4.39
T-3. Kenny Scott Georgia Tech 4.39
T-3. Josh Wilson Maryland 4.39
T-6. Aaron Ross Texas 4.44
T-6. Bo Smith Weber St. 4.44
T-8. Brandon Meriweather Miami (FL) 4.47
T-8. Sabby Piscitelli Oregon St. 4.47
T-10. Reggie Nelson Florida 4.48
T-10. Eric Weddle Utah 4.48
T-10. John Wendling Wyoming 4.48

Group 10 (DB) -- Top 10 Results: Vertical jump
1. Gerald Alexander Boise St. 41
2. Fred Bennett South Carolina 38½
T-3. Leon Hall Michigan 37½
T-3. LaRon Landry LSU 37½
5. C.J. Gaddis Clemson 36½
T-6. Michael Griffin Texas 36
T-6. Chris Houston Arkansas 36
8. Duane Coleman Clemson 35½
T-9. Michael Coe Alabama St. 35
T-9. Craig Dahl N. Dakota St. 35

Group 11 (DB) -- Top 10 Results: Vertical jump
1. Jonathan Wade Tennessee 40½
2. Kenny Scott Georgia Tech 40
3. Daren Stone Maine 39
4. John Wendling Wyoming 38½
T-5. Nedu Ndukwe Notre Dame 37½
T-5. Brandon Sharp Louisville 37½
T-5. C.J. Wilson Baylor 37½
T-8. Josh Wilson Maryland 36½
T-8. Eric Wright UNLV 36½
10. Marcus McCauley Fresno St. 36

Group 10 (DB) -- Top 10 Results: Broad jump
T-1. Fred Bennett South Carolina 10-5
T-1. Leon Hall Michigan 10-5
T-3. Gerald Alexander Boise St. 10-4
T-3. Anthony Arline Baylor 10-4
5. LaRon Landry LSU 10-3
T-6. Michael Coe Alabama St. 10-2
T-6. Craig Dahl North Dakota St. 10-2
T-6. Eric Frampton Washington St. 10-2
T-6. Chris Houston Arkansas 10-2
T-10. C.J. Gaddis Clemson 10-1
T-10. Josh Gattis Wake Forest 10-1
T-10. Tanard Jackson Syracuse 10-1

Group 10 (DB) -- Final Results: Bench
Gerald Alexander Boise St. 15
Anthony Arline Baylor 12
Travarous Bain Hampton 10
Fred Bennett South Carolina 17
Tarell Brown Texas 17
Zach Catanese Arizona St. 24
Michael Coe Alabama St. 17
Duane Coleman Clemson 18
Craig Dahl North Dakota St. 17
Jesse Daniels Louisiana St. 25
AJ Davis North Carolina St. 16
Eric Frampton Washington St. 10
Carrol Gaddis Jr. Clemson 20
Josh Gattis Wake Forest 22
Dashon Goldson Washington 12
Corey Graham New Hampshire 10
Michael Griffin Texas 16
Leon Hall Michigan 15
Brandon Harrison Stanford 23
Chris Houston Arkansas 27
Daymeion Hughes Berkeley 16
David Irons Auburn 11
Deandre Jackson Iowa St. 14
Michael Johnson Arizona 15
Reggie Lewis Florida 14

Group 11 (DB) -- Final Results: Bench
Trumaine McBride Mississippi 14
Marcus McCauley Fresno St. 17
Brandon McDonald Memphis 17
Brandon Meriweather Miamai 11
Chimedum Ndukwe Notre Dame 15
Marcus Paschal Iowa 15
Kevin Payne Louisiana 20
Leonard Peters Hawaii 21
Sabby Piscitelli Oregon St. 19
Darrelle Revis Pittsburgh 16
Aaron Ross Texas 17
Aaron Rouse Virginia 16
Kenny Scott Georgia Tech 10
Brandon Sharp Louisville 18
Bo Smith Weber 14
Ryan Smith Florida 11
Daren Stone Maine 13
Eric Weddle Utah 11
John Wendling Wyoming 22
Marvin White Texas Christian 17
Chaz Williams Louisana 13
Josh Wilson Maryland 20
Eric Wright UNLV 16

Note: All results are received from NFL Network.

This article has been reproduced in a new format and may be missing content or contain faulty links. Please use the Contact Us link in our site footer to report an issue.
Advertising